Dračice tentokrát z Prahy bez medaile

9. leden 2019 Grabovský Roman Starší žákyně

První víkend tohoto roku patřil již 3. ročníku florbalového turnaje mládeže Prague Floorball Cup, který se uskutečnil v Praze.

Z dračích týmů se na tento, čím dál lépe obsazovaný turnaj, vydal pouze tým starších žákyň. A dá se říct, že dračice odjížděly do Prahy v roli papírového favorita, neboť v loňském roce zde vybojovaly překvapivě stříbrné medaile.

Letos však byla kategorie G04, kde tým dračic startoval, nejvíce a nejlépe obsazenou dívčí kategorií. 10 týmů bylo rozděleno do dvou skupin. V každé z nich se nacházely žákyně extraligových týmů. V té naší to byly Vítkovice a Chodov, v té druhé pak Olomouc a Bohemians. Kromě těchto týmů se turnaje účastnily i žákyně 1. ligových týmů Black Angels, Bulldogs Brno a Znojmo a taky i jeden zahraniční účastník z norského Østensjø. Tedy soupeři samých zvučných jmen.

V úvodní den turnaje, tedy v pátek 4.1., se naše žákyně utkaly nejprve s týmem Vítkovic a Chodova. Než však dračice nastoupily na hřiště, musely absolvovat náročnou cestu vlakem z Kyjova do Prahy, v Praze pak na akreditaci a teprve z ní na halu. V době začátku prvního utkání tak některé hráčky měly za sebou více než jednu pracovní směnu. Když k tomu přičtu nevlídné prostředí haly v Krči, která se sportovní halou pro florbal a vůbec pro turnajový systém, nemá nic společného, pak psychické rozložení týmu před úvodním utkáním bylo na nule. Po příchodu na halu nás čekalo překvapení v podobě šaten umístěných cca 50 m od haly. O čistotě šaten a nějakém zázemí pro převlečení hráček, které s sebou táhnou věci na tři dny, se nedá vůbec mluvit. Když už jsme zvládli převlečení, tak se zase nebylo v hale kde usadit a o místě na rozcvičení se nedalo uvažovat už vůbec. Jediné, co jsme stihli bylo krátké rozcvičení na hrací ploše před utkáním, což po vánoční pauze bylo nedostatečné a podle toho taky vypadalo úvodní utkání. V poločase si držely Vítkovice pohodlný 4 brankový náskok a stejným rozdílem skončila i druhá část utkání. Pozitivní byly dva zásahy do branky Vítkovic. Druhé utkání s Chodem bylo z tohoto hlediska lepší. Po úvodní brance se nám podařilo ustat tlak soupeřek a hra se vyrovnala a Ester svou první brankou v utkání snížila na rozdíl jediné branky a vypadalo to velmi nadějně. Bohužel konec první půle jsme vůbec nezvládli v obraně a lehce inkasovali po dorážkách volných hráček před naší brankou. V úvodu druhé půle ještě jednou vykřesala naději Ester, ale Chodov si nakonec lehce dokráčel pro vítězství.

Druhý den nás čekal nejprve Black Angels a pak v půl 10 večer právě Norky. O tom, že holky mají rády halu na Braníku, jsme se mohli přesvědčit právě v utkání s Black Angels. Soupeřky byly v té době vedoucím týmem naší skupiny a dračice do nich zaťaly drápky hned z úvodu utkání. Oproti pátku výrazně zlepšily pohyb a hlavně důraz v obraně, který skvělými zásahy podpořila i Verča v brance. V poločase tak svítil na skóre bezgólový výsledek 0:0. A byly to dračice, konkrétně Klárka, která vsítila úvodní branku utkání a na soupeřkách byla znát nervozita. Ta se projevila i ostřejší hrou, z níž vytěžily pražanky vyrovnávací branku. Hned po ní však došlo na hřišti k události, která výrazně ovlivnila náš výkon nejen v tomto, ale i v následných utkáních. Při pokusu o projití přes soupeřku došlo ke kontaktu mezi soupeřkou a naší Vanes. Výsledkem střetu bylo vážné zranění kolena naší hráčky, která paradoxně místo, aby bolesti lehla na hrací plochu, odkulhala se slzami v očích na střídačku. Už to vypadalo, že odstane ještě 2 min. trest za hru bez florbalky. To nám rozhodčí odpustili, ale následné ošetření zdravotníkem už probíhalo během další hry. Samozřejmě, že soupeřky ihned využily nesoustředěnost našeho týmu a ujaly se vedení. Dračice rozhozeny zraněním své spoluhráčky se po zbytek zápasu nedokázaly soustředit na hru a ulehčily soupeřkám jejich výhru. Je to škoda, neboť holky do zranění Vanesy předváděly výborný výkon a věřím, že bychom z tohoto utkání bez bodu neodcházeli. Odpolední přesun na „noční“ utkání jsme využily k „shoppingu“ na Chodově. I tento relaxační prvek měl holkám pomoct zapomenout na nešťastný konec předchozího utkání. Hala na Chodově přivítala dračice příjemným zázemím, takže jsme založili kemp a sbírali síly na poslední utkání ve skupině. Utkání proti Norkám se začalo v oboustranně vlažném tempu. Příčinou možná bylo i větší hřiště než na Braníku, což unaveným hráčkám dělalo problém s dobíháním. Na vedoucí branku Norek jsme dokázaly ještě do poloviny reagovat vyrovnávacím gólem. Nerozhodný stav vydržel až do přestávky. Do druhé půle však naší útočnou vozbu oslabilo zranění další klíčové hráčky Kristýny, která tak následovala na střídačku za Vanesou a Karin, která si obnovila zranění v úvodu utkání. Zdravotní problémy potkaly ještě Elišku. Druhou půli jsme tak dohrávali v improvizované sestavě a navíc jsme museli dohánět jednogólové manko, neboť Norky šly hned v úvodu druhé půle do vedení. K vyrovnání jsme byli několikrát velmi blízko, ale jak platí nedáš – dostaneš, tak se taky stalo. Po jednom z naších brejků dostaly stejnou šanci Norky a ty ji využily a v závěru svou výhru ještě pojistily.

Do nedělního play off jsme tak šli z posledního místa a naším soupeřem byly Buldočky, s nimiž jsme letos sehráli vyrovnaná utkání. Už tento fakt měl pozitivní vliv na dračice, které od úvodu opět předváděly výborný výkon a hrály s Bulldočkami vyrovnaný zápas. Bohužel celý turnaj v Praze jsme vyráběly fatální „boty“ v obraně a soupeřky tyto chyby bezmilostně trestaly. V polovině utkání s Brňankami to bylo opět nerozhodně. Po dalším našem zaváhání šly Bulldočky do vedení. K vyrovnání jsme dostali šanci v podobě trestného střílení. Denča si gólmanku hezky rozhodila, ale pod padající gólmankou míček do branky neprostrčila. Tento okamžik byl asi klíčový, protože další naší branky jsme se už nedočkali.

Každý turnaj lze hodnotit více hledisek. Co se týče výsledků, pak nemůžeme být letos spokojeni, neboť jsme nedokázali pokořit žádného ze soupeřů. Co se týče předvedené hry, pak může být hodnocení podstatně optimističtější. Pominu-li první dvě utkání na hale nehale v Krči, pak hlavně sobotní s Black Angels a nedělní s Bulldočkami lze hodnotit jako zápasy odehrané s nasazení a bojovností, kdy naši hře nebylo celkem co vytknout, snad kromě lepší rozehrávky a důrazu před brankou soupeřek. V ostatních utkáních, jsme i proti zkušenějším soupeřkám, byli schopni odehrát pasáže, kdy jsme byli vyrovnaným soupeřem. Bohužel nás sráží dolů levné branky, které dostáváme po nedůrazném bránění, ať to jsou dorážky nebo střely volných hráček v prostoru našeho velkého brankoviště, nebo pozdní přistoupení ke střílející hráčce. V tom je momentálně asi naše největší slabina. Na druhou stranu se musím holek zastat. Pokud budou trénovat na „minihale“ a to pouze jednou týdně, tak od nich nelze žádné zázraky očekávat. Nedostatek tréninku vede k tomu, že naše hráčky nejsou herně tak vyspělé jak soupeřky. Svou roli na turnaji sehrál i věkový průměr hráček, neboť první útok složený z holek ročníku 04 rozhodně obstál ve srovnání s ostatními týmy. U druhého útoku byl znát věkový rozdíl nejen v herní, ale i ve fyzické vybavenosti hráček. Prohrát se dá každý zápas, ale je rozdíl mezi zápasem, který prohraji po boji a hold je soupeř dnes lepší nebo má více štěstí, a zápasem, který prohraji, protože se mi nechce. Naše dračice rozhodně patří do té první kategorie. Bojují a snaží se a já věřím, že se to zase výsledkově zlomí.

Dalším hlediskem hodnocení je mimozápasové, tj. to co holky prožívají mimo hřiště a halu. Přiznám otevřeně, že jsem měl před turnajem tak trochu husí kůži, jak to bude probíhat. A nutno říci, že v pohodě. Doufám, že tak jako jsme si užili turnaj a pobyt v Praze my trenéři, tak si ho užily i hráčky.

Hádanka na konec: „Jaká byla nejčastější otázka hráček?“ Odpověď: „Pane trenére, kdy tam budeme?“ A nejčastější otázka trenéra? „ Dá si někdo pizzu?“ ?

Výsledky:
FBC Dragons – SC Vítkovice 2:10 (1:5); Něničková – 1, Výstupová Kl. – 1,
FBC Dragons – Florbal Chodov 2:10 (1:5); Kunovjánková – 2,
FBC Dragons – Black Angels 1:5 (0:0); Výstupová Kl. – 1,
FBC Dragons – Østensjø 1:4 (1:1); Kunovjánková – 1,
FBC Dragons – Bulldogs Brno 1:3 (1:1); Výstupová Kl. – 1,

Sestava:
gólmanky: Tihelková Veronika, Jakubcová Laura
1 útok: Kunovjánková Ester, Výstupová Klára, Něničková Vanesa, Straková Aneta, Baráková Adéla
2 útok: Tůmová Denisa, Šefraná Kristýna, Tihelková Kateřina, Jordánová Eliška, Flajzarová Monika,
náhradnice: Podešvová Aneta, Podešvová Markéta, Výstupová Karin,
trenéři: Grabovský Roman, Šefraný Ondřej, Šefraná Markéta