Mladé dračice na PFC v Praze nezklamaly

8. leden 2020 Grabovský Roman Starší žákyně

Prague Floorball Cup je mezinárodní mládežnický florbalový turnaj, který se koná tradičně první lednový víkend v Praze. Turnaj nabízí skvělou příležitost poměřit síly s evropskými týmy uprostřed sezony. Zimní Praha, s doprovodným programem turnaje, zároveň představuje ideální místo pro teambuilding. Historie Prague Floorball Cup se začala psát roku 2017, když se do Prahy sjelo na 80 mládežnických florbalových týmů z Česka a dalších zemí Evropy. Od té doby se turnaj stále rozrůstá, počet účastníků vzrostl na trojnásobek, přibývá českých i zahraničních týmů. Hraje se stále na více halách prakticky po celé Praze.

Turnaje se každoročně účastní týmy z Česka, Slovenska, Polska, Finska, Švédska nebo Rakouska. PFC tak nabízí ideální podmínky pro setkání mnoha florbalových kultur a osobností, která vedou k výměně cenných zkušeností.

A právě za sbíráním zkušeností vyrazily do Prahy i mladé hráčky FBC Dragons, které letos startovaly v kategorii G06. Tato kategorie byla obsazena 12 týmy, které byly rozděleny do tří základních skupin. Kyjovské florbalistky, vedené trenérskou dvojicí Roman Grabovský a Iva Soldánová, čekaly ve skupině nelehcí soupeři zvučných jmen jako FBŠ Bohemians Praha, 1 SC Tempish Vítkovice, tedy oddíly, jejichž ženské týmy hrají extraligu. Posledním soupeřem ve skupině byly hráčky NTS FK ZŠ Nemšová ze Slovenska. Kyjovské hráčky odjely do Prahy s jediným cílem, předvést bojovný výkon a nedat svou kůži zadarmo.

Hned v úvodním pátečním utkání se jim podařilo urvat cenný skalp právě týmu ze Slovenska, který porazily 2:0. Bohužel v dalším pátečním utkání nastoupily proti pozdějším vítězkám celého turnaje týmu FBŠ Bohemians. Utkání se v podstatě odehrálo celé na naší polovině a soupeřky v něm ukázaly, že mají našlápnuto hodně vysoko. Prohra 0:12 byla krutá, nic méně poučná. Právě tyto zápasy nám ukazují, jak hrají florbal vyspělé týmy. V sobotu jsme se přestěhovali na naší oblíbenou halu na Braníku, kde jsem se utkali s posledním soupeřem ze skupiny, tj. s Vítkovicemi v přímém souboji o druhé místo ve skupině. Utkání jsme začali velmi dobře a v poločase jsme drželi těsný náskok 1:0. Bohužel hned v úvodu druhé půle soupeřky srovnaly a vzápětí šly do vedení. Ve vyrovnaném utkání se nám, na rozdíl od soupeřek, další branku vstřelit nepodařilo. Turnajový pavouk nás tak posunul do B play off a hned prvním soupeřem byl švédský tým Hissjo SK, který ve své skupině skončil na skóre poslední. Toto utkání považuji z naší strany za nejvydařenější. Dračice se kously a šly do vedení, které soupeřky do poločasy stačily vymazat. V druhé půli se na hřišti bojovalo o každý metr hřiště a naše dračice z tohoto dramatu vyšly nakonec lépe s konečným výsledkem 4:2 a postoupily do nedělní fáze turnaje. Dalším a jak se ukázalo posledním soupeřem byly nám dobře známe brněnské Buldočky. Na rozdíl od předchozích utkání jsme trošku zaspali úvod utkání, kdy jsme se nemohli dostat do tempa, což soupeřky využily a dvěma zásahy šly do vedení. Tým nakoplo až snížení na 1:2. Od té doby se hrálo naprosto vyrovnané utkání, které mohl strhnout na svou stranu jeden či druhý tým. V obrovské šanci na vyrovnání Verča nedotáhla krásnou kličku gólmance Buldoček a jen těsně minula. Podle hesla nedáš dostaneš, Buldočky dopravily do naší sítě další míček. Když už na ukazateli svítilo 1:4 pro soupeřky zdálo se být utkání rozhodnuto, ale v našem týmu řádila Verča a ta další svou brankou vrátila naději na vyrovnání. V dramatickém závěru však už žádná další branka nepadla a mladé Dračice tak v pomyslné tabulce skončily na 9. místě.

Samotné umístění týmu není tak podstatné jako výkon, který jsme, kromě utkání se suverénními Bohemians, na hřišti předváděly. Cenné jsou výhry nad oběma zahraničními týmy, a těsné výsledky s Vítkovicemi, které skončily v celkovém pořadí 2. i s Buldočkami, které nakonec vyhrály B play off.

Výkon týmu se opíral o dvě Verči a to gólmanku Verču Tihelkovou, která svým výkonem v brance chvílemi přiváděla střelkyně soupeřek k zoufalství a útočnice Verči Strakové (FATR Dubňany), která s 9 vstřelenými brankami skončila mezi střelci na 3. místě a to odehrála o utkání méně než obě lepší hráčky. Těch 9 branek ji stačilo i na celkové 4. místo v kanadském bodování turnaje ve své kategorii. Dobře se v týmu aklimatizovala i posila z Aligátorek Joanna Humpolíková, která zaznamenala 5 asistencí a další posila Jolana Jurečková z Očova si připsala 2 asistence. Zlepšující se výkon na turnaji podala i Chloe a odměnou ji je 1 asistence. Ostatní hráčky sice nebodovaly, ale svým bojovným výkonem zabránily mnoha nebezpečným situacím před naší brankou. Celý tým tak předvedl výkon, na

hranici svých možností, za který se nemusíme stydět. Holky si dokázaly, že když se kousnou a soustředí se na svůj výkon, jsou schopny hrát i se soupeři zvučných jmen. Jen je potřeba si to dát do hlavy už před utkáním.

Kromě florbalu jsme si užili i vánoční atmosféru na Staroměstském náměstí a samozřejmě jsme nevynechaly tradiční shopping, tentokrát v Arkádách Pankrác.

Holky, velké díky a už se těším na další turnaj!!!

Trenér Roman