Starší žákyně letos poprvé zvítězily

10. listopad 2018 Grabovský Roman Starší žákyně

Podruhé v sezóně, ale už 4. kole vyrazily starší žákyně. Tentokrát v sobotu 10.11.2018 do Uherského Brodu, kde je čekali nelehcí soupeři. Nejprve Židenice, po nich Aligátorky ze Šitbořic, domácí holky a Lionky ze Zlína.

Co je potěšitelné na turnaj jsme odjeli s 14ti hráčkami a dvěma gólmankami. Úvodní polovinu s Židenicemi jsme odehráli s první a druhou pětkou a po celou první půli jsme drželi těsné vedení 1:0, když se v úvodu prosadila Nela. Škoda, že z mnoha dalších akcí jsme nějaký ten gól nepřidali., protože soupeřky postupně přidávaly na tempu, ale pozorná gólmanka Verča, jim skórovat neumožnila. Do druhé půle jsme pustili na hřiště i třetí pětku složenou z mladších žákyň. Samozřejmě se dalo čekat, že se soupeři podaří využít jejich nezkušenost tak se taky stalo. Ale i tak bylo utkání stále otevřené. Bohužel po dalších chybách v nedůraze před vlastní brankou si Židenice vybudovaly až tříbrankový náskok. Jiskru naděje zažehla druhým gólem Ester, ale to bylo z naší strany vše. Pozitivní byl však bojovný výkon všech hráček a který postupně nasály i ty mladší hráčky a ke konci utkání sehrály se zkušenými soupeřkami vyrovnaný zápas.

I druhé utkání s Aligatorkami jsme začali na první dvě pětky, ale po dvouzápasové pauze jakoby se ani jedna z nich nemohla dostat do tempa a soupeřky jednoduchou hrou lehce ovládly první půli 3:0. A protože se nedal očekávat zvrat v obrazu hry, nastoupily do druhé půle mladší žákyně. Jejich bojovný výkon strhl i hráčky druhé pětky, které se několikrát ocitly v dobrých gólových šancích, ale gólmanku soupeře se jim podařilo překonat pouze jednou až v samotném závěru. Ctí je zejména bojovný výkon v druhé půli, i když na pohled naše hra vypadala poněkud chaotická. Statečně bojující hráčky podpořila svým výkonem i gólmanka Laura.

Ta se postavila do branky i do utkání proti domácím hráčkám. A i toto utkání jsme začali na první dvě lajny. Utkání se hrálo ve vysokém tempu, v němž se střídal útok za útokem. Při jednom z nich jsme však špatně pokryly hráčku domácích na hraně velkého brankoviště a soupeřky se ujaly poměrně lacino vedení. Zejména hráčky první útoku se pak blýskly několika slibnými akcemi, kterým však chybělo vhodnější zakončení - místo střelky na branku přihrávka na volnou hráčku. Ke konci poločasu soupeř špatně střídal hrál v sedmi hráčkách, což i nezkušení rozhodčí potrestali dvou minutovým trestem. Do přesilovky jsme poslali to nejlepší z lavičky, ale místo vyrovnání z toho byl druhý gól v naší brance. A tak v druhé půli opět dostaly prostor hráčky z třetí pětky. Tyto holky se utkání od utkání zlepšovaly a bylo vidět, že to co ještě neumí herně jsou schopni nahradit nasazením. Ale i přes snahu se jim nepodařilo dvakrát soupeřky uhlídat.

Posledním soupeřem byly Lionky. Do branky se vrátila Verča a Laura šla na její místo do druhé lajny. Utkání jsme začali velmi dobře. Vytvářeli jsme si šance, které však nekončily brankou, až se prosadila po pěkné přihrávce z rohu hřiště Klárka. Během první půle jsme opět mohli přidat minimálně dvě branky, ale koncovka je opravdu špatná a na každou branku se hodně nadřeme. Vědomí vedení jsme tentokrát do druhé půle nechaly třetí lajnu odpočnou, respektive část hráček prostřídala hráčky v druhé pětce. Zhruba v polovině poloviny využily soupeřky drobné zaváhání v obraně právě této lajny a bylo vyrovnáno. Jenže naše dračice remízu nechtěly. Útok za útokem se valil na branku Lionek a dvě minuty před koncem protlačila míček za záda jejich gólmanky Vanesa. Vzali jsme si TimeOut a s maximálním odhodláním jsme šli do závěrečné fáze utkání. Ta se nám s vypětím všech sil podařila a Dračice tak vezou první vítezství v letošní sezóně. Navíc ještě oplatily Lionkám prohru ze Zlína.

Pravdou je, že všechna dnešní utkání postrádala florbalovou krásu. Pohledných kombinačních akcí na naši straně by člověk pohledal. Na druhou stranu je nutno pochválit holky za mimořádně bojovný a obětavý výkon. Je škoda, že nejme schopni z tlaku a šancí gólově zakončit, chybí nám totiž finální přihrávka na volnou hráčku před brankou a zřejmě je to tím, že v prostoru před brankou soupeře tuto hráčku nemáme. Musíme tak celkově zúčelnit pohyb na hřišti, ne, že by holky neběhaly, ale někdy běží tam, odkud se gól prostě vstřelit nedá.

Těžko dnes vypíchnout výkon některé z hráček, protože opravdu všechny bojovaly, ale přesto si dovolím pochválit všechny mladší žákyně (3 lajna) a s nimi i Karin, která jim svými zkušenostmi velmi pomohla v kritických okamžicích před naší brankou a pochvala patří i oběma gólmankám.

Máme tedy na čem stavět a teď je potřeba zamakat na trénincích a postupně i na herních situacích jako oslabení nebo přesilová hra.